Piecodoradcy edukują. Pilotażowa akcja w Gdyni

Zimą gwałtownie pogarsza się jakość powietrza w wielu polskich miastach. Do pracy ruszają tysiące pieców i kotłów, za pomocą których ogrzewane są budynki mieszkalne, czy małe zakłady produkcyjne. Z kominów często wydostają się gęste, różnokolorowe i dziwnie pachnące dymy. Świadczy to o tym, że do kotłów trafiło złej jakości paliwo, a nawet odpady, które nigdy nie powinny  się tam znaleźć: plastik, stare meble, opony, torby foliowe, pudełka po lekach, ubrania. Niejednokrotnie przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest także używanie niesprawnych kotłów domowych lub stosowanie nieprawidłowej techniki palenia.

 

Wszystko zatem w rękach właściciela kotła. Jak bardzo jakość powietrza, którym oddychamy zależy od świadomości ekologicznej właścicieli domów jednorodzinnych! Prowadzone są różne akcje edukacyjne, których celem jest uświadomienie mieszkańcom jakiego paliwa powinni używać i co w kotłach absolutnie nie może się znaleźć. Ale nawet najlepsze paliwo nie gwarantuje poprawnego działania kotła, jeśli nie będzie ono w poprawny sposób spalane, a stan kotła wraz z instalacją kominową i wentylacyjną nie będzie właściwy.

 

W Gdyni trwa pilotażowy program „Piecodoradcy”. To pierwsza w Polsce akcja kompleksowego przeglądu domowych kotłowni przez specjalistów. Połączona ona jest z modernizacjami istniejących pieców i kotłów, niewymagającymi dużych nakładów pieniężnych. Akcja współfinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz miasta Gdynia.

 

Pilotażowy program ma pokazać, że dzięki przywróceniu kotła i kotłowni do pełnej sprawności, zastosowaniu prawidłowych, czyli charakteryzujących się niską emisyjnością, technik palenia oraz taniej modernizacji, która wydatnie poprawia jakość spalania, można uniknąć większej części emisji pyłów i gazów bez kosztownej wymiany samego kotła.

 

Od września piecodoradcy wykonują przeglądy serwisowe  w domowych kotłowniach na terenie Gdyni. Do programu zgłosiło się 15 właścicieli budynków jednorodzinnych. Grupę doradców tworzy kominiarz oraz specjaliści od modernizacji i poprawnej eksploatacji kotłów. Nie ma mowy o żadnych mandatach czy karach – jest za to doradztwo, wsparcie, a wszystko dobrowolne. Darmowy przegląd kominiarski, regulacja kotła, wskazanie ewentualnych problemów w instalacji grzewczej, instrukcja na temat poprawnego palenia w danym rodzaju kotła – na to wszystko może liczyć każdy właściciel domowego kotła, którego odwiedzą piecodoradcy. Tam, gdzie to technicznie możliwe zostanie przeprowadzona modernizacja kotła polegająca na instalacji specjalnej ceramicznej płyty montowanej w palenisku, która poprawia dopalanie paliwa. Efekt widoczny gołym okiem to zawsze bezdymne spalanie zwykłego węgla czy drewna, podobnie jak w nowoczesnym kotle podajnikowym. W ślad za tym idzie też znacząco niższa emisja zanieczyszczeń oraz zauważalne oszczędności opału – tłumaczy Wojciech Treter, autor portalu CzysteOgrzewanie.pl, jeden z doradców w programie.

 

Niebagatelne znaczenie ma także edukacja w zakresie technik palenia bez dymu.  Poprawnie rozpalając w dowolnym kotle, bez żadnych jego modyfikacji, również uzyskuje się spalanie niemal bezdymne, a emisja spada co najmniej o 50%.  Jeden z uczestników programu jest palaczem od pół wieku, ale dopiero niedawno, dzięki wcześniejszej miejskiej akcji informacyjnej, dowiedział się o rozpalaniu od góry. Po pierwszej zimie jej stosowania dostrzega i bardzo sobie chwali efekty: prawie brak dymu od pierwszej zapałki, oszczędność paliwa i czasu spędzanego w kotłowni – zachwala Wojciech Treter.

 

Jakich efektów można oczekiwać po akcji? Nikt tego wcześniej nie robił w tak kompleksowy sposób. Wiemy, że poszczególne elementy programu dają dobre efekty, ale na ile się przyjmą i wejdą w nawyki ludzi, tego do końca nie wiadomo – przyznaje Wojciech Treter. Temu służy właśnie program pilotażowy, aby skonfrontować oczekiwania z prawdziwym życiem. Z doświadczenia można mieć nadzieję, że dzięki przeglądom, nauce poprawnego palenia oraz modernizacji kotłów, uczestnicy programu, choć nadal będą spalać to samo paliwo w tych samych piecach, to ich kominy trwale przestaną dymić. Efekt ten zostanie osiągnięty relatywnie niskim kosztem. I nie przymusem, ale zachętą w postaci odczuwalnej oszczędności opału – dodaje.

 

Program „Piecodoradcy” powstał przy współpracy aktywistów Gdyńskiego Alarmu Smogowego, pracowników Referatu Energetyki Urzędu Miasta Gdynia oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Jednocześnie przypominamy, że właściciele budynków jednorodzinnych, którzy chcieliby wymienić kocioł na niskoemisyjny, docieplić budynek czy wymienić stolarkę, mogą skorzystać z krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Na wyżej wymienione zadania można uzyskać od 30% do 90% dotacji! Więcej informacji znajduje się tutaj.