CZY I JAK DOKARMIAĆ PTAKI?
Zima to czas szczególnie trudny dla dziko żyjących zwierząt, w tym ptaków. Krótki dzień, niska temperatura, opady – to wszystko sprawia, że dostęp do pożywienia jest utrudniony. Poszukiwania pokarmu pochłaniają cenną energię. Problem mają zwłaszcza osobniki z mniejszym doświadczeniem oraz stare i osłabione. Aby pomóc ptakom w przetrwaniu zimy możemy je dokarmiać. Niestety, chcąc im pomóc często popełniamy błędy, które przynoszą więcej szkody niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady „Primum non nocere” (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”). Krótko rzecz ujmując – lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!
KIEDY DOKARMIAĆ PTAKI?
Dokarmianie ptaków należy rozpocząć, kiedy pokrywa śnieżna lub silne mrozy uniemożliwiają żerowanie. Zbyt wczesne wykładanie pokarmu może zaburzyć migrację niektórych gatunków ptaków, które normalnie w Polsce nie zimują. Pozostając u nas mają trudności w przetrwaniu zimy. Początkowo wykładać należy małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki, aby uniknąć jego zalegania i zepsucia. Dokarmianie kończymy wczesną wiosną, by stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań pokarmu. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna odżywiać się owadami.
JAK PRZYGOTOWAĆ KARMNIK?
Karmnik powinien chronić pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem – musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo, swobodny dostęp do pokarmu oraz możliwość ucieczki. Karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty i kuny), dlatego należy umieścić go tak, aby utrudnić im do niego dostęp. Karmnik powinien być solidnie zamocowany do podłoża, aby nie spadł lub nie uległ zniszczeniu podczas silnych wiatrów.
CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?
Jaki pokarm sypać do karmnika? Pamiętajmy, do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nieprzetworzonych przez człowieka! Ptaków nie wolno karmić produktami słonymi – orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Nie wolno dawać ptakom nieugotowanych kasz oraz innych ziaren pęczniejących w przewodzie pokarmowym. Karma zawsze musi być czysta, sucha oraz podawana w małych ilościach, aby nie zalegała, nie psuła się i nie zamarzała. Najlepszy jest łuskany słonecznik. Można podawać ptakom także słonecznik niełuskany, ale pastewny, czarny, który ma miękkie łupiny, łatwiejsze do rozłupania przez ptaki. Ziarnojady (np. dzwońce, szczygły, grubodzioby, wróble, trznadle, mazurki) chętnie zjadają także proso, nasiona owsa, maku, rzepaku, konopi, dyni i ogórka, oraz rozgniecione orzechy (niesolone!).
Kosy, drozdy i kwiczoły (tzw. „miękkojady”) można zwabić do karmnika podając pokrojone surowe owoce (kawałki jabłek lub gruszek), pokrojone daktyle, owoce jarzębiny, czarnego bzu oraz warzywa i kasze (kasza gryczana wyłącznie niepalona!) ugotowane w nieosolonej wodzie.
Dla ptaków owadożernych (sikory, kowaliki, dzięcioły) przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy – słonina lub łój, zawsze niesolone. Karmienie ptaków soloną słoniną to skazanie ich na cierpienie! Należy pamiętać także, aby słonina nie wisiała zbyt długo (do 2-3 tygodni), ponieważ zjełczała może ptakom zaszkodzić. Można także serwować ptakom nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem – tzw. kule tłuszczowe.
DBAJ O PORZĄDEK W KARMNIKU
Niezwykle ważną regułą jest utrzymywanie porządku w karmniku. Pokarm, który mocno zawilgotniał lub zaczął się psuć, należy bezzwłocznie wymienić na świeży. Uchroni to ptaki przed zatruciem pokarmowym. Usuwać trzeba także ptasie odchody lub pokarm nimi zabrudzony, ponieważ stanowią główne źródło patogenów i pasożytów przenoszonych przez ptaki. Im cieplejsza jest zima, tym częściej trzeba sprzątać w karmniku – przy dodatnich temperaturach i dużej wilgotności pokarm szybciej się psuje i pleśnieje.
WODA DLA PTAKÓW TAKŻE ZIMĄ
Woda jest potrzebna zwierzętom cały rok, nie tylko podczas upałów. Trzeba pamiętać o pojeniu ptaków zimą, zwłaszcza przy dużych i długo utrzymujących się mrozach. W pobliżu karmnika należy ustawić poidło, do którego nalewamy ciepłą (nie gorącą) wodę, aby dłużej pozostała niezamarznięta. Naczynie na wodę powinno być płaskie, np. gliniana podstawa pod doniczkę, i czyste, często myte. Na środku naczynia można umieścić kamień, który ułatwi ptakom korzystanie z wodopoju.
CO ZAMIAST KARMNIKA?
Alternatywą dla naszego zimowego karmnika może być naturalna stołówka. Nie ma lepszej metody dokarmiania ptaków niż pozostawienie w ogródkach, na podwórkach, czy trawnikach wysokich chwastów, takich jak bylica, dziewanna, wiesiołek, oset czy łopian, na których ptaki mogą żerować.
Wiele roślin ogrodowych jest chętnie odwiedzanych przez zimujące ptaki. Warto o tym pamiętać dobierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom. Na szczególną uwagę zasługują rośliny obficie owocujące, w tym drzewa (cis, czereśnia ptasia, jarząb pospolity, głóg, rajska jabłoń), krzewy (berberys, dereń, jałowiec, leszczyna, rokitnik, róża dzika, tarnina, czarny bez i kalina) oraz pnącza (wiciokrzew, winorośl i bluszcz pospolity).
JAK DOKARMIAĆ PTAKI WODNE?
Dokarmianie ptaków wodnych należy prowadzić jedynie zimą w okresie dużych mrozów, gdy zamarznięta jest duża powierzchnia zbiorników wodnych i ptaki nie mają możliwości zdobycia naturalnego pokarmu – roślinności podwodnej. Wykładajmy karmę z dala od uczęszczanych dróg i miejsc, gdzie ptaki mogą być płoszone przez psy i koty. Kaczki i łabędzie można karmić ziarnami zbóż (np. pośladem), drobno pokrojonymi warzywami (gotowanymi bez soli), gotowaną kaszą, płatkami owsianymi, otrębami i kukurydzą. Pokarm należy podawać w taki sposób, aby nie miał kontaktu z wodą, np. na brzegu stawu, jeziora czy rzeki. Mokry pokarm szybko ulega zamarznięciu i pleśnieniu. Pamiętajmy – nie należy dokarmiać ptaków chlebem! Wartość odżywcza chleba dla ptaków jest niska. Na domiar złego, większość pieczywa produkowana jest z mąki mocno przetworzonej, z dużą ilością soli, konserwantów i ulepszaczy. Nadmiar pieczywa w diecie ewidentnie ptakom szkodzi – może wywołać u nich kwasicę – groźną chorobę przewodu pokarmowego, a także stłuszczenie wątroby, cukrzycę, uszkodzenia nerek czy zwyrodnienie stawów, które sprawia, że skrzydła coraz bardziej się wykrzywiają, odstając od ciała ptaka (tzw. zespół anielskiego skrzydła).