Nowa odsłona kampanii. Gospodarka o obiegu zamkniętym.

Model gospodarki o obiegu zamkniętym jest koncepcją, której głównym założeniem jest zmniejszenie ilości odpadów i nieużytków poprzez ich ponowne wykorzystanie (niekoniecznie w tej samej roli).

 

W modelu cyrkularnym gospodarki, sposobów na racjonalne wykorzystanie zasobów i redukcję ilości odpadów jest wiele. Już na etapie projektowania danego produktu warto pomyśleć o jego ponownym wykorzystaniu lub recyklingu. Możliwe jest także wykorzystywanie w procesie produkcji surowca odrzuconego przez inny podmiot. Istotne jest też to, aby nieodnawialne surowce zastępować odnawialnymi. Ważna jest również idea współdzielenia różnych dóbr i usług, nie wszystkie rzeczy musimy przecież posiadać na własność. Aby system miał jednak sens, konieczny jest odpowiedni poziom zaangażowania uczestników rynku.

 

Sama idea inspirowana jest naturalnymi ekosystemami. Powszechnie wiadomo, że w przyrodzie niewiele się marnuje. Koncepcja tzw. ekonomii cyrkularnej (gospodarki o obiegu zamkniętym) nie jest jednak „tylko” przejawem troski o kurczące się zasoby naturalne. To przede wszystkim odpowiedź na współczesne wyzwania gospodarcze i społeczne, w tym: konieczność zwiększenia efektywności produkcji i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również poprawy stanu zdrowia publicznego i spowolnienia procesu zmian klimatycznych.

 

W nowej odsłonie Kampanii „Pomorscy czują klimat” jej bohaterowie, czyli rodzina Pomorskich, idealnie wpisują się w założenia gospodarki cyrkularnej. Nie wszystko będą kupować, będą pożyczać. Ograniczą ilość dokonywanych zakupów, po prostu będą je robić mądrze! Będą nas przekonywać, że warto dawać różnym rzeczom drugie życie i tym samym przyczyniać się do ograniczania ilości odpadów trafiających na wysypisko.

 

Na temat gospodarki o obiegu zamkniętym przeczytasz tutaj: https://ekoagora.pl/gospodarka-obiegu-zamknietym/