Gdynia czeka na jerzyki!

Zamiast jerzyków – wróble. W wieży na gdyńskich Karwinach to właśnie wróble uwiły sobie gniazda. Jest jednak nadzieja, że wkrótce jerzyki się pojawią … Budowa wieży lęgowej dofinansowana została ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Jerzyki są jednymi z najszybszych ptaków na świecie – potrafią latać z prędkością ponad 120 km/h. Żywią się owadami chwytanymi w locie. Rocznie jerzyki spędzają w powietrzu nawet 10 miesięcy. W tym czasie wykonują wszystkie podstawowe czynności życiowe – żerują i śpią.

 

Ten gatunek ptaków szczególnie upodobał sobie gdyńskie Karwiny. Od lat osiedle ma własną populację jerzyków, które co roku  na przełomie kwietnia i  maja wracają do swoich miejsc lęgowych. Latem, wieczorne odgłosy szybujących wysoko ptaków nadają tej części miasta niesamowity klimat. W gdyńskim magistracie zapadła decyzja, aby wybudować dla nich schronienie – specjalną wieżę.

 

Wysokie bloki posiadają liczne otwory i szczeliny. Kiedyś zapewniało to odpowiednią liczbę miejsc do gniazdowania. Prowadzone w ostatnich latach prace termomodernizacyjne budynków jednak znacznie ograniczyły te możliwości. Jerzyki pozbawione zostały zakamarków, w których mogłyby gniazdować – wyjaśnia Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

 

Wieża składa się z niewielkich budek lęgowych. Zostały zabezpieczone  przed wilgocią i chłodem, a także nadmiernym nagrzewaniem. W wieży ukryty jest także głośnik, zasilany baterią solarną, emitujący głosy ptaków. Wszystko po to, aby zainteresować tym miejscem potencjalne pary lęgowe.

 

Niestety, na razie bez rezultatu. – Przyroda rządzi się swoimi prawami. Cieszymy się i z wróbli. Ich obecność nie wyklucza, że wkrótce pojawią się tam jerzyki. Te gatunki ptaków nie konkurują ze sobą. Jesteśmy dobrej myśli i czekamy na rozwój sytuacji – tłumaczy Teresa Jakubowska – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Dodatkowo, aby zachęcić ptaki do lęgu, założono łąkę kwietną wokół wieży. Rosną na niej liczne kwiaty, które przyciągają owady, stanowiące bazę pokarmową jerzyków.