Dwa wozy, łódź ratunkowa, quad, motopompa pożarnicza – strażacy z powiatu tczewskiego otrzymali nowy sprzęt

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że służycie obywatelom, zapewniacie poczucie bezpieczeństwa. Ten sprzęt będzie służył nie tylko lokalnym społecznościom. Może być wykorzystywany na terenie całego województwa, a nawet, w sytuacjach kryzysowych, całego kraju – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

 

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, quad z przyczepką oraz motopompa trafiły do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Tczewie. Tczew leży przy dużym węźle kolejowym, a pojazd został właśnie przystosowany do działań prowadzonych na terenach kolejowych. OSP Gniew otrzymała łódź ratunkową, będzie ona wykorzystywana m.in. podczas działań na Wiśle. OSP Swarożyn odebrała średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Pierwsze starania o pozyskanie nowego samochodu poczyniliśmy 15 lat temu. Ten sprzęt przenosi nas w nowy wiek, wykonaliśmy siedmiomilowy krok. Rocznie wyjeżdżamy do około 90 zdarzeń, większość z nich to wypadki i kolizje drogowe, gdyż Swarożyn leży przy autostradzie i drodze krajowej – objaśnił Łukasz Kuśmierczyk – prezes OSP Swarożyn.

 

Zakup sprzętu jest przemyślany, dokonaliśmy analizy potencjalnych zagrożeń na terenach, do których trafił. Ten sprzęt jest niezmiernie potrzebny – wyjaśniał brygadier Dariusz Żywicki – zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku.

 

W uroczystości udział wziął Maciej Kazienko – prezes WFOŚiGW w Gdańsku. Otrzymał specjalne podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie od komendanta powiatowego PSP w Tczewie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarożynie.

 

Zakup sprzętu dofinansowany został m.in. w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem programu jest wsparcie ochotniczych straży pożarnych poprzez nabycie specjalistycznego sprzętu, który wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych oraz podczas usuwania skutków zagrożeń. Łączny budżet dotacji dla OSP wyniósł ponad 5,3 mln zł. WFOŚiGW w Gdańsku podpisał umowy z 24 jednostkami OSP województwa pomorskiego.

 

Zakupiony w ramach programu sprzęt przynosi też niebagatelne korzyści dla środowiska. W przypadku wystąpienia zagrożeń lub awarii lepiej chronione są obszary cenne przyrodniczo. Wymiana starego samochodu na nowy, spełniający surowe normy, zmniejszyła emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Szybsze i sprawniejsze gaszenie pożarów również przyczynia się do redukcji emisji toksycznych substancji.