JAKI KOCIOŁ WYBRAĆ?

Wybór kotła grzewczego to ważna i niełatwa sprawa. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje: gazowe, olejowe, na paliwa stałe (np. węgiel, drewno). Można również zainstalować ogrzewanie elektryczne. Zanim jednak pomyślisz o wyborze kotła, sprawdź, czy możesz skorzystać z miejskiej lub lokalnej sieci ciepłowniczej. Pomyśl też o wykorzystaniu energii z odnawialnych źródeł takich, jak kolektory słoneczne. Coraz popularniejsze są również pompy ciepła. Jeżeli jednak zdecydujesz się na tradycyjne ogrzewanie, pamiętaj o:

 

  1. Dowiedz się, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu, a co za tym idzie, jaka moc kotła jest potrzebna, aby go ogrzać.
  2. Określając moc kotła, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość i położenie naszego mieszkania, ilość pomieszczeń i grubość ścian, straty ciepła przez dach, podłogę, okna i drzwi, a także zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Masz wątpliwości jak to zrobić? Poproś o poradę w urzędzie gminy, miasta czy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  3. Pamiętaj o ociepleniu mieszkania! Odpowiednia izolacja budynku pozwala na kilkukrotne zmniejszenie strat ciepła, a co za tym idzie spadek kosztów ogrzewania. Będziesz mógł kupić tańszy kocioł, o mniejszej mocy.
  4. Wybierz nowoczesny kocioł grzewczy, o wysokiej sprawności cieplnej i niskiej emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu efektywnie ogrzejesz swój domu, zaoszczędzisz na paliwie i zadbasz o środowisko.
  5. Koniecznie zainteresuj się stanem Twojego komina. Pamiętaj, że wszystkie kominy powinny być regularnie sprawdzane przez służby kominiarskie. Przeprowadź czyszczenie, a w razie potrzeby modernizację. Nieprawidłowy ciąg kominowy może doprowadzić do spadku sprawności Twojego kotła, a przede wszystkim do zagrożenia życia z powodu czadu.

 

Pobierz