JAK POSTĘPOWAĆ Z BARSZCZEM SOSNOWSKIEGO

Barszcz Sosnowskiego jest przykładem, jak ekspansywne i groźne potrafią być gatunki obce. Uprawę tej rośliny propagowano w latach 70. ubiegłego wieku. Nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Dodatkowo coraz częściej notowano przypadki oparzeń ludzi i zwierząt mających kontakt z tą rośliną.

 

Do cech, które determinują inwazyjność tego gatunku, należą: wielkość (w naszych warunkach potrafi dorastać do 4 metrów wysokości), szybkie kiełkowanie i wzrost oraz produkcja dużej liczby nasion i ich długa żywotność (jeden osobnik wytwarza przeciętnie rocznie 30 000 sztuk nasion!). Przez to barszcz wygrywa konkurencyjną walkę o zasoby siedliska i w konsekwencji zajmuje nisze naszych rodzimych gatunków, ostatecznie je wypierając i degradując cenne siedliska naturalne.

 

Roślina ta posiada w soku i wydzielinie włosków gruczołowych związki (furanokumaryny), które powodują, że skóra ludzi i zwierząt staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. W konsekwencji dochodzi do oparzeń, tworzą się pęcherze i trudno gojące się rany, a nawet blizny. Objawy pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut od kontaktu z rośliną (niekiedy nawet do 48 godzin).

 

Liczba stanowisk barszczu Sosnowskiego w Polsce z roku na rok wzrasta. Rośliny te cechują się znakomitą zdolnością regeneracji, szybko się rozmnażają i są odporne na działanie wielu herbicydów. Do tego dochodzi duża liczba wytwarzanych nasion, które są zdolne do kiełkowania nawet kilka lat! To wszystko sprawia, że zwalczanie tego gatunku jest bardzo trudne i wymaga systematycznych działań prowadzonych przez kilka sezonów wegetacyjnych. Bardzo dobre efekty w walce z pojedynczymi osobnikami barszczu oraz mniejszymi populacjami daje przecinanie korzenia ostrym szpadlem.

 

Jak postępować z barszczem Sosnowskiego:

 

  1. Specjaliści zalecają, aby nie zbliżać się do barszczu Sosnowskiego, jeśli jednak chcemy sami pozbyć się pojedynczych osobników z ogrodu lub działki, to powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ubierając odpowiednią odzież, ale także zabezpieczając oczy i drogi oddechowe.
  2. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: „Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski”. Do pobrania: TUTAJ. Znajdą w niej Państwo przegląd metod zwalczania oraz źródła finansowania działań związanych z likwidacją tego gatunku. Są tam również informacje na temat biologii, wpływie na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi i zwierząt.
  3. Na stronie internetowej: barszcz.edu.pl dostępna jest mapa stanowisk barszczy kaukaskich w Polsce. Można na bieżąco sprawdzać, gdzie rosną te rośliny oraz samodzielnie zgłaszać nowe stanowiska.

 

Pobierz