Jak podróżować odpowiedzialnie?

W najbliższych dniach spora część z nas wyruszy w dalszą lub bliższą podróż, ciesząc się przedłużonym weekendem. Do zalet podróżowania nie trzeba nikogo przekonywać, jak wiemy – podróże kształcą. Niestety w miejscach, które odwiedzamy, często zostawiamy po sobie sterty śmieci i zadeptane szlaki. Na urlopie nie interesuje nas, jakim obciążeniem dla środowiska jest nasza wizyta, priorytetem jest miło spędzony czas. Planując wyjazd, warto jednak zastanowić się nad tym, jak podróżować, żeby nie zniszczyć tego, co chcemy zobaczyć.

 

Jak podróżować odpowiedzialnie? Poniżej znajdziecie kilka zasad, o których warto pamiętać przed i w trakcie podróży:

 

1. Wybieraj ekologiczne środki transportu. Na krótkich dystansach warto wybrać pociąg lub samochód zamiast samolotu. Latanie jest bardzo szkodliwym dla środowiska sposobem przemieszczania się – jedna podróż samolotem na trasie europejskiej powoduje większe zanieczyszczenia środowiska niż codzienna jazda samochodem przez cały rok!

 

Jazda samochodem to oczywiście rozwiązanie pośrednie. Stary samochód może zużywać dużo paliwa i emitować sporo spalin. Co więcej, jazda samochodem w pojedynkę nie jest ekologiczna – w takiej sytuacji warto pomyśleć o przewozie dodatkowych pasażerów (w ramach tzw. carpoolingu czy carsharingu). Wspólny przejazd przyczyni się także do dodatkowych oszczędności.

 

2. Zanim zarezerwujesz nocleg, dowiedz się, czy wybrany hotel/hostel dba o środowisko. Pomocnym może okazać się ekologiczny certyfikat, który przyznawany jest przedsiębiorstwom spełniającym określone warunki. W turystyce otrzymują je hotele, pola namiotowe i noclegownie, które starają się zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Również aplikacje służące do dzielenia się opiniami na temat m.in. hoteli (np. TripAdvisor) ułatwiają poszukiwania, umożliwiając sortowanie noclegu według kryterium „ekologiczny”.

 

Częstą praktyką w wielu hotelach jest np. codzienna wymiana ręczników i prześcieradeł na świeże. Sprawdź, czy w Twoim hotelu goście mogą nie godzić się na codzienną zmianę ręczników i prześcieradła – czasem wystarczy odpowiednia zawieszka na klamce pokoju lub informacja zostawiona w recepcji.

 

Warto zabrać ze sobą swoje kosmetyki, aby nie korzystać z przygotowanych przez hotel mydeł i szamponów w małych, plastikowych buteleczkach. Aby uświadomić sobie skalę generowanych przez branżę hotelarską w ten sposób odpadów, wystarczy pomnożyć ilość plastikowych buteleczek przez liczbę dni w roku i liczbę pokoi hotelowych na całym świecie!

 

Zasady odpowiedzialnego podróżowania dotyczą również osób śpiących „pod chmurką”. Pamiętaj, że namiot rozbijamy minimum 600 m od brzegu rzeki i jeziora. Nie buduj stanowisk pod namiot, postaraj się raczej korzystać z miejsc ukształtowanych przez naturę. Przygotowując posiłki, korzystaj z palnika zamiast z ogniska, a brudne naczynia myj z dala od rzek i jezior. Opuszczając miejsce biwaku, po zwinięciu obozu sprawdź, czy nie zostawiłeś po sobie śmieci.

 

3. Zaplanuj posiłki w podróży oraz w miejscu pobytu. Kiedy jesteśmy nieprzygotowani, kupujemy dużo niepotrzebnych rzeczy i więcej śmiecimy.

 

W trakcie podróży warto jeść lokalnie, smakować najlepsze miejscowe produkty. Pamiętaj, że import żywności to marnotrawstwo energii i dodatkowe zanieczyszczenie środowiska gazami cieplarnianymi.

 

I zamiast kupować butelkowaną wodę, zabierz ze sobą termos lub butelkę wielokrotnego użytku i uzupełniaj ją, w miarę możliwości, w trakcie podróży. Unikaj też jednorazowych kubków, sztućców, talerzyków, serwetek i słomek!

 

Pobierz