Jak ograniczyć zużycie detergentów i z czego korzystać w zamian?

Proszki do prania, produkty do czyszczenia i dezynfekcji urządzeń sanitarnych, płyny do mycia naczyń, płyny do mycia okien… Środki czystości to skomplikowane mieszaniny związków chemicznych (m.in. detergentów) o różnych właściwościach, dobranych w zależności od ich przeznaczenia. Kupujemy i używamy ich coraz więcej, nie zastanawiając się, jaki to ma wpływ na środowisko naturalne i nasze zdrowie.

 

Przedostając się do wód ściekowych detergenty, w wyniku zachodzących procesów beztlenowych, przyczyniają się do wydzielania substancji trujących (m.in. metanu i siarkowodoru), a w konsekwencji do zanikania życia w zbiorniku wodnym, do którego się dostają. Co więcej, detergenty powodują pienienie się wody, a piana nie służy urządzeniom pracującym w oczyszczalniach ścieków. Do tego fosforany, które stanowią składnik wielu detergentów, sprzyjają zakwitom sinic i prowadzą do zmniejszenia stężenia tlenu w wodzie, a w konsekwencji do zmniejszenia populacji ryb i zarastania zbiorników wodnych. Same sinice wytwarzają silne toksyny groźne dla zdrowia i życia ludzi.

 

Pamiętajmy, że wszystkie szkodliwe substancje, które przedostały się do środowiska naturalnego, trafiają do naszych organizmów wraz z wodą i żywnością. Magazynujemy je najczęściej w wątrobie, mięśniach czy tkance tłuszczowej, a cierpi na tym nasze zdrowie.

 

Czym więc możemy zastąpić detergenty?

 

  1. Soda oczyszczona. To naturalny i bezpieczny dla środowiska, uniwersalny „środek czyszczący”. Dodana do środków do prania, poprawia ich skuteczność (nawet w walce z tłustymi plamami!). Świetnie sprawdza się również w czyszczeniu takich powierzchni, jak zlew czy wanna. W tym celu należy posłużyć się gęstą pastą, którą przygotujemy, mieszając sodę z wodą. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem, warto postawić miseczkę z sodą w wybranym miejscu, a po kilku godzinach nie będzie po nim śladu. A dla uzyskania zapachu cytrusowej świeżości wymieszaj sodę z wodą i sokiem z cytryny.
  2. Ocet. Wykorzystywany (w roztworach stężonych i rozcieńczonych) przez nasze babcie do sprzątania gospodarstw ocet znany jest ze swoich konserwujących, leczniczych i czyszczących właściwości. Najpopularniejszy 6- lub 10-procentowy ocet spirytusowy odtłuszcza i zmiękcza wodę, dzięki czemu doskonale radzi sobie z brudem, kamieniem i tłustymi plamami. Z uwagi na swoje właściwości bakteriobójcze, ocet może być wykorzystywany do mycia blatów kuchennych i powierzchni w łazience. Do tego ułatwia usunięcie osadu ze sztućców i armatury, a jeśli chcemy, żeby nasze naczynia błyszczały, wystarczy dodać go do wody, a naczynia przetarte gąbką zwilżoną w roztworze nabiorą blasku.
  3. Mydło roślinne. Mydło bez syntetycznych dodatków, biodegradowalne i nietoksyczne może służyć nie tylko do utrzymania osobistej higieny, ale możesz je również wykorzystać do przygotowania naturalnego środka czyszczącego lub piorącego.
  4. W trakcie porządków przydadzą się również ścierki z mikrofibry, dzięki którym ograniczysz zużycie środków czyszczących. Włókna mikrofibry są dużo cieńsze od włókien bawełny, lepiej więc radzą sobie z zabrudzeniami i nie potrzebują chemicznych wspomagaczy.

 

Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz poznać więcej sposobów na przyjazne środowisku porządki, odsyłamy do publikacji „Eko sztuczki w domu” wydanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Pobierz