Gdy spotkasz fokę

Bałtyk jest naturalnym środowiskiem życia różnych gatunków fok. Jeszcze pod koniec XIX wieku było ich przeszło 100 tysięcy i zamieszkiwały całe morze, a ich sprzymierzeńcem był pokrywający zimą sporą część Bałtyku lód, na którym rodziły i wychowywały młode. Wraz z ociepleniem klimatu foki wycofały się na północ i obecnie rozmnażają się na bezludnych, skalistych wysepkach Szwecji, Finlandii i Estonii.

 

Dzisiaj w całym Morzu Bałtyckim żyje przeszło 30 tysięcy fok szarych – najliczniejszy, choć wciąż zagrożony gatunek fok. To właśnie foki szare są najczęściej spotykane na polskich plażach. W Bałtyku obecne są również foki obrączkowane (ponad 8 tysięcy), zamieszkujące głównie obszar Zatoki Botnickiej i pospolite (zaledwie ok. 5 tysięcy), zamieszkujące południowe wybrzeża Szwecji.

 

Foki muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg. Czynią to zazwyczaj, aby odpocząć po forsownej wędrówce, polowaniu na ryby, w okresie linienia i porodów, a także, jeżeli są chore. Nie należy ich płoszyć i zakłócać im spokoju. Te ssaki bywają coraz częstszymi gośćmi na polskim wybrzeżu. Poniżej znajdziecie wskazówki, których bezwzględnie należy przestrzegać (dla dobra tak swojego, jak i fok) w razie spotkania z tymi zwierzętami.

 

Jeśli spotkasz na plaży fokę, pamiętaj:

 

  1. Nie podchodź zbyt blisko! Foka jest dzikim zwierzęciem, które może niebezpiecznie ugryźć. Nie zabieraj jej z plaży! Jeśli ma białe futerko, w pobliżu może pływać jej mama, która wróci, jeśli będzie czuła się bezpiecznie!
  2. Nie zaganiaj foki do wody! Foki są zwierzętami, które muszą żyć także na lądzie. Tu odpoczywają, suszą futro, rodzą i wychowują potomstwo.
  3. Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Przypatrz się dobrze. Jeśli foka jest wychudzona, ranna lub chora (ciężki oddech, kaszel, katar), potrzebuje Twojej pomocy – zawiadom Stację Morską UG w Helu (numery kontaktowe poniżej).
  4. Postaraj się zapewnić foce spokój i bezpieczeństwo do czasu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej. Nie dopuszczaj do niej ludzi i zwierząt. Spróbuj ją odgrodzić sznurkiem, taśmą lub patykami, wbijając je w piasek, w odległości kilku metrów od miejsca gdzie leży.
  5. Gdy przyjadą pracownicy Stacji Morskiej, obejrzą fokę i ocenią jej stan zdrowia. W razie potrzeby zabiorą do fokarium, żeby ją przebadać i poddać rehabilitacji. Po zakończeniu leczenia foka zostanie wypuszczona na wolność.

 

Widzisz na brzegu morza fokę?
To koniecznie zadzwoń do Stacji Morskiej w Helu:
+48 58 675 08 36 lub +48 601 88 99 40

Pobierz