Drugie życie ubrań

„Szybka moda” jest tania, uzależnia i szkodzi środowisku – firmy odzieżowe wprowadzają do sklepów nowe kolekcje kilka razy w miesiącu, czego skutkiem są tony nikomu niepotrzebnych ubrań, które trafiają później na składowiska śmieci. Ubrań, do produkcji których wykorzystano ogromne ilości energii, wody i innych zasobów.

 

Szybkie tempo produkcji nie idzie w parze z jakością – ubrania szybko się niszczą, spierają i trafiają do kosza. Na składowiskach odpadów kończą również te, które w mgnieniu oka przestają być modne. Wyprodukowane z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego rozkładają się, produkując metan. Ubrania z włókien syntetycznych, jak plastik, będą rozkładać się nawet kilkaset lat. Co więcej, zanim włókna stają się ubraniem, wybiela się je, farbuje, pierze chemicznie… chemikalia te mogą się wypłukiwać w trakcie rozkładu, zanieczyszczać glebę i przedostawać do wód gruntowych.

 

Dla środowiska (i naszych finansów) korzystniej jest zatem wydłużyć życie ubrań. Jak? Sposobów jest wiele:

 

  1. Kupuj z głową! Nie kieruj się tylko tym, co modne. Inwestuj w dobrą jakość – ubrania z naturalnych tkanin posłużą Ci dłużej.
  2. Przekaż dalej! Jeśli nie chcesz nosić podarowanego przez babcię swetra lub znudził Ci się kolor sukienki, może ktoś z Twoich znajomych na tym skorzysta? Swap Party zyskują dziś na popularności. Poszukaj też w serwisach społecznościowych grup, w których można wymieniać się ciuchami i akcesoriami.
  3. Upcykling tekstyliów (upcykling polega na ponownym wykorzystaniu jakiegoś surowca, nie tylko ubrań) – możesz zmienić funkcję ubrania, szyjąc np. ze swetra zimowe ubranie dla zwierzaka, a stare dżinsy przerabiając na szorty.
  4. Popularne second handy są ratunkiem dla niechcianych ubrań – często można w nich kupić rzeczy dobrej jakości, czasem nawet nowe.
  5. Z niechcianych ubrań korzysta również przemysł – np. bawełniane ubrania pełnią rolę czyściwa w branży budowlanej (wchłaniają wilgoć i nadają się do wycierania zabrudzeń smarami i farbami), zniszczony moher przerabiany jest na dywany, a włóknina pochodząca z recyklingu wykorzystywana jest przez firmy meblarskie do produkcji materacy i obić mebli.