Lodówka. Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?

Zdecydowanie prowadzi w rankingu na największego prądożercę w naszym domu. O kim mowa? Oczywiście o lodówce. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, co zrobić, aby płacić mniejsze rachunki za prąd, dbając jednocześnie o środowisko:

 

  1. Nie wkładaj do środka ciepłych potraw. Lodówka pobierze trzykrotnie więcej energii, aby ponownie je schłodzić. A kiedy wyjmujesz produkt, który i tak do niej wróci, postaraj się, aby był na zewnątrz możliwie jak najkrócej.
  2. Dokładnie zamykaj drzwi lodówki, a produkty układaj w niej w taki sposób, aby ułatwić do nich dostęp i móc szybko po nie sięgnąć. To właśnie przez drzwi do jej wnętrza dostaje się najwięcej ciepła.
  3. Wkładaj jedzenie do szczelnych opakowań, aby ograniczyć proces parowania. Lodówka pobiera więcej prądu, kiedy jest zmuszona schładzać wilgotne powietrze. Co więcej, wilgoć prowadzi do powstawania szronu, a jego kilkumilimetrowa warstwa może spowodować wzrost zużycia energii elektrycznej o 20%, nie zapominaj więc o regularnym rozmrażaniu. Kupując nowy model, pomyśl o rozwiązaniu „no frost” – pomoże ono całkowicie wyeliminować problem wilgoci i zwiększy oszczędność energii.
  4. Ważne jest również umiejscowienie lodówki w kuchni. Nie umieszczaj jej tuż obok źródeł ciepła i sprzętu, który się nagrzewa (grzejnika, piekarnika czy zmywarki). Również obniżenie temperatury pomieszczenia, w którym stoi lodówka, wpływa na oszczędność energii elektrycznej!
  5. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, koniecznie odłącz lodówkę i zamrażarkę od źródła zasilania, nie zapominając o ich wcześniejszym rozmrożeniu.
  6. Temperatura w lodówce nie powinna być niższa niż +6 °C, a w zamrażarce niższa niż -19 °C. Obniżenie temperatury w lodówce do np. +5 °C może spowodować wzrost zużycia energii nawet o kilka procent.
  7. Decydując się na zakup nowej lodówki, koniecznie weź pod uwagę modele energooszczędne klasy A++. Sprzęt tej klasy zużywa do 40 procent mniej energii. Wydatek na pewno się zwróci razem z niższymi rachunkami, ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, porównaj parametry różnych, dostępnych na rynku modeli.
  8. Dopasuj pojemność lodówki do liczby i potrzeb domowników – 60 litrów na jedną osobę w zupełności wystarczy!

Pobierz