Woda z odzysku! Skąd ją wziąć?

Dookoła słyszysz, że kurczą się zasoby wodne? Zastanawiasz się jak można temu zaradzić? Korzystaj z „wody z odzysku”.

Zakładając specjalną instalację możesz zbierać wodę z wanien, brodzików, umywalek i uzyskiwać z niej tzw. „szarą wodę”. W jaki sposób? System ten zbiera zużytą wodę z całego domu i przepuszcza ją przez system filtrów naturalnych – piaskowych, żwirowych lub biologicznych. Oczyszczana w ten sposób woda przechowywana jest w zbiornikach i można ją ponownie wykorzystywać do sprzątania, spłukiwania toalety, mycia samochodu, chodnika itp.

 

Inną metodą „zdobywania” wody, jest pozyskiwanie jej z deszczówki. Można to robić na różne sposoby. Najprostszy – gdy pada deszcz gromadzić wodę w odkrytym zbiorniku na balkonie czy w ogrodzie. Nie wymaga to od nas żadnej technologii, natomiast musisz pamiętać, że Twój pojemnik na wodę ma pewną, ograniczoną pojemność. Jednak z pewnością będzie jej wystarczająco dużo, by podlewać nią kwiaty w domu czy ogrodzie.

 

Bardziej skomplikowana technologicznie metoda pozwala na gromadzenie większej ilości wody w specjalnych zbiornikach, z których przy pomocy osobnej instalacji wydobywa się ją na zewnątrz. To rozwiązanie pozwala często na pokrycie całego zapotrzebowania na wodę używaną do prania, spłukiwania toalet, mycia podłóg, schodów, chodników, podlewania ogrodu, mycia samochodu. Jedynie do picia i mycia woda deszczowa się nie nadaje. Inwestycja w taki system amortyzuje się po kilku latach, ale biorąc pod uwagę kurczące się zasoby i rosnące ceny… Może warto?

Pobierz