CO MOGĘ ZROBIĆ DLA OCHRONY RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ?
Bioróżnorodność, to w uproszczeniu rozmaitość form życia występującego na Ziemi. Każdy gatunek ma unikatową kombinację genów i swoje przystosowania do warunków środowiska w którym żyje. W ekosystemie wszystkie organizmy połączone są ze sobą siecią rozmaitych powiązań i zależności. Wyginięcie gatunku jest stratą nieodwracalną i… niebezpieczną. Nigdy nie wiemy jak utrata jednego elementu wpłynie na pozostałe z nim powiązane.
Czynnikami, które w największym stopniu przyczyniają się do utraty bioróżnorodności są: zanikanie siedlisk i korytarzy ekologicznych, napływ gatunków obcych inwazyjnych, zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierna eksploatacja zasobów.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym bioróżnorodności.
Pamiętajmy, że poprzez swoje postępowanie wywieramy wpływ na środowisko. Zawsze mamy wybór! To od nas zależy czy segregujemy odpady, co i gdzie kupujemy, jaki środek transportu wybieramy, jakie gatunki sadzimy w naszych ogrodach.
Co możesz zrobić dla ochrony bioróżnorodności?
- Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać.
- Wybieraj produkty lokalne i takie, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na bioróżnorodność (np. unikaj oleju palmowego).
- Kupując produkty drewniane, wybieraj te, które posiadają certyfikat FSC. Taki certyfikat może uzyskać tylko drewno wyprodukowane zgodnie z tzw. zasadami dobrej gospodarki leśnej, pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
- Jeśli jesz ryby i owoce morza, wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk. Jeśli ryby pochodzą z hodowli, szukaj certyfikatu ASC, który przyznawany jest hodowlom ograniczającym negatywny wpływ na środowisko. Oznakowań szukaj na opakowaniu lub w menu restauracyjnym.
- Nie przywoź z wakacji pamiątek wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (listę 34 tys. gatunków znajdziesz na stronie konwencji waszyngtońskiej – CITES).
- Zrezygnuj z równo przystrzyżonego trawnika na rzecz różnokolorowej łąki.
- Uprawiaj rodzime gatunki roślin – zwłaszcza te przyjazne owadom, ptakom, drobnym ssakom. Polecamy publikacje: „Tradycyjne ogrody” oraz „Owady zapylające w ogrodzie”. Obie zostały wydane przez Zaborski Park Krajobrazowy (dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku).
- Dbaj o stare drzewa i aleje oraz nasadzaj nowe.
- Jeśli dokarmiasz ptaki, rób to odpowiedzialnie. Nie karm ich chlebem!
- Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych.
- Wybierając miejsce na wakacje lub odpoczynek, zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
- Poznaj gatunki obce inwazyjne, które zagrażają przyrodzie i nie wprowadzaj ich do uprawy. Pomóc w tym może publikacja: „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, wydana przez Zaborski Park Krajobrazowy (dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku).
- Nie kupuj i nie prowadź hodowli zwierząt niewiadomego pochodzenia.
- Nie wypuszczaj na wolność zwierząt kupionych w sklepie zoologicznym.
- Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
- Segreguj odpady.
- Oszczędzaj wodę i energię elektryczną.
- Przemieszczaj się pieszo bądź rowerem. Korzystaj z transportu publicznego bądź dziel samochód z innymi (np. wspólne dojazdy do pracy). Ogranicz podróże samolotem.
- Zbieraj deszczówkę, którą możesz wykorzystać np. do nawadniania ogrodu.
- Podziel się powyższymi wskazówkami z innymi.