5 sposobów na oszczędzanie energii w domu

Przeprowadź mały test! Zmień kilka drobnych nawyków i zobacz, co stanie się w Twoim gospodarstwie domowym. Czy rachunki będą mniejsze? Czy sprzęty będą działały lepiej? Małe zmiany w Twoim życiuto wielkie zmiany dla środowiska. Na początek zastosuj kilka zasad, które pomogą Ci oszczędzać energię:

 

  1. Lodówka to domowy sprzęt, który pobiera najwięcej energii. Gdy wkładasz do niej ciepłe potrawy ilość pobieranej energii jest jeszcze większa! Nie rób tego. Studząc jedzenie przed włożeniem do lodówki, nie tylko obniżysz rachunki za prąd, ale i zmniejszysz emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
  2. Korzystasz z kuchenki elektrycznej? To drugi pożeracz prądu w Twoim domu. Gdy potrzebujesz wrzątku gotuj go w czajniku elektrycznym, nie na kuchence. Gotując wodę na herbatę wstawiaj jej tyle, ile potrzebujesz, a nie pełen czajnik.
  3. Jak często wyjmujesz ładowarkę z gniazdka? Nigdy? To już wiesz dlaczego Twoje rachunki za prąd nie są niskie. Ładowarki pobierają prąd nie tylko wówczas, gdy jest podłączony do nich telefon czy komputer.
  4. Obniż temperaturę wody w pralce. Zwróć uwagę, że część programów automatycznie ma ustawione wysokie temperatury, dlatego warto zmienić je ręcznie. Pamiętaj też o tym, by zawsze napełniać pralkę do pełna!
  5. Zastanawiasz się nad tym w jakiej kolejności prasujesz? A wiesz, że warto? Żelazko pobiera więcej prądu, jeśli nie jest nagrzewane stopniowo. Dlatego zaczynaj od cieńszych tkanin, które nie wymagają wysokiej temperatury.

 

 

Pobierz