Co to jest niska emisja?

O niskiej emisji słyszał już chyba każdy, jednak w dalszym ciągu nie każdy wie, czym ona jest.

 

Niska emisja to emisja szkodliwych gazów i pyłów na niskiej wysokości (do 40 m), powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw (węgla kamiennego, węgla drzewnego, oleju napędowego, benzyny itp.) w domach, samochodach oraz kotłowniach. I właśnie niezbyt duża wysokość emitorów (kominów i innych źródeł emisji) powoduje ogromną szkodliwość tego zjawiska, gdyż zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca ich powstawania, zazwyczaj w pobliżu zwartej zabudowy mieszkaniowej.

 

Dzięki przyjętym normom emitowania poszczególnych substancji do atmosfery, to nie zanieczyszczenia przemysłowe stanowią dzisiaj największe źródło zanieczyszczeń powietrza. Problem stanowi przede wszystkim emisja z kotłowni lokalnych i palenisk indywidualnych. Zatem jakość paliwa, którym ogrzewamy domy oraz pieców, których do tego używamy ma wpływ na jakość wdychanego przez nas powietrza i nasze zdrowie! Jak możemy sobie pomóc?

 

  1. Pomyśl o zmianie sposobu ogrzewania domu. Jeśli masz taką możliwość, wymień stary kocioł lub piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła lub podłącz się do lokalnej sieci ciepłowniczej. Skorzystaj przy tym z dofinansowania oferowanego m. in. przez samorządy lokalne (miasta i gminy).
  2. Używaj paliwa dobrej jakości, z certyfikowanych i wiarygodnych źródeł. Kupuj węgiel o wysokiej wartości energetycznej – spalanie odpadów węglowych (miał, muł i flot) jest mało efektywne i bardzo szkodliwe dla zdrowia.
  3. Nie pal śmieci!
  4. Zadbaj o dobre ocieplenie domu czy mieszkania. Nie pozwól, aby ciepło „uciekało” przez nieszczelne drzwi i okna oraz cienkie ściany i dach.
  5. Spaliny i tzw. pylenie wtórne również mają wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Korzystaj z komunikacji publicznej i roweru, a jeśli nie możesz zrezygnować z samochodu, nie podróżuj w pojedynkę – tzw. carpooling (wspólne podróżowanie samochodem i dzielenie się kosztami podróży) jest bardziej ekologiczne.

Obejrzyj film: